Russia

Russian Cup - FKR

All Russian Openweight Tournament

IFK

Russian Championships

Russian Cup

Russian Opens

Russian Openweight Tournament

IKO

Russian Championships

Russian Cup

Russian Openweight Championship - Oyama Cup

Russian Open

SHIN

Russian Championships

Russian Open Weight Championships

KAN

Russian Championships

IKO 3

Russian Championships

Russian Openweight Championships

Interfederation Tournaments

AKR Championships

Russian Unity Tournament 

Main Menu

Russian Cup is the second most prestigious event organised by Federation Kyokushinkai of Russia - FKR.

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

HEAVYWEIGHT

2018

1. Artur Krymov - TULSKAYA

2. Stanislav Nikulin - KIROV

3. Muradkhan Seydiyev - MOSCOW

1. Nikita Zezyulya TOMSK

2. Viktor Belyaev TOMSK

3. Vadim Trapeznikov - NIZ. NOVGOROD

1. Maxim Lavrischev - NIZ. NOVGOROD

2. Alexander Rafikov - KEMEROVO

3. Stanislav Mezhevetsov - MOSCOW

1. Nikolai Maslennikov - MOSCOW

2. Renat Bachurin - ALTAI

3. Vladimir Potemkin - KRASNOYARSK

2017

1. Artur Krymov - TULSKAYA

2. Stanislav Nikulin - KIROV

3. Denis Shaimov - KEMEROVO

1. Andrey Kizov - NIZ. NOVGOROD

2. Maxim Khamdamov - KEMEROVO

3. Igor Vokin - KRASNOYARSK

1. Maxim Lavrischev - NIZ. NOVGOROD

2. Yuri Borisevich TOMSK

3. Alexander Rafikov - KEMEROVO

1. Nikolai Maslennikov - MOSCOW

2. Daniel Goriushkin - KEMEROVO

3. Vladimir Potemkin - KRASNOYARSK

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

2016

1. Sergey Chmunevich - KEMEROVO

2. Denis Shaimov - KEMEROVO

3. Ivan Tumashev EKATERINBURG

4. Vladimir Tiunov - EKATERINBURG

1. Yuri Borisevich TOMSK

2. Pavel Cherepanov - CHELYABINSK

3. Andrey Kizov - NIZ. NOVGOROD

4. Artem Maleev - EKATERINBURG

1. Konstantin Fedorov - MOSCOW

2. Alexander Karshigeev NOVY URENGOY

3. Gnel Aramyan EKATERINBURG

4. Yevgeniy Diachenko - EKATERINBURG

2015

1. Farid Kasumov KEMEROVO

2. Sergey Chmunevich - KEMEROVO

3. Viktor Belyaev TOMSK

4. Rudolf Mnatsakanian - NIZ. NOVGOROD

1. Yuri Borisevich TOMSK

2. Pavel Cherepanov - CHELYABINSK

3. Sergey Gerasimov TOMSK

4. Andrey Kizov NIZ. NOVGOROD

1. Ivan Schetinin - KRASNOYARSK

2. Artem Lyalikov TOMSK

3. Viktor Gluschenko NOVOSIBIRSK

4. Denis Kropotov - NOVOSIBIRSK

2014

1. Viktor Belyaev TOMSK

2. Rudolf Mnatsakanian NIZ. NOVGOROD

3. Maxim Bryzgalov - EKATERINBURG

1. Artem Maleev - EKATERINBURG

2. Yuri Borisevich TOMSK

3. Ivan Schetinin - KRASNOYARSK

1. Gnel Aramyan - EKATERINBURG

2. Mikhail Vasiukov NOVOSIBIRSK

3. Artem Kim - NOVOSIBIRSK

2013

1. Viktor Belyaev TOMSK

2. Ivan Buzanov TOMSK

3. Ruslan Sundeev ALTAI

1. Pavel Cherepanov SATKA

2. Araslan Jafarov NOVOSIBIRSK

3. Andrey Timofeev Andrey KHAKASSIA

1.Artem Kim NOVOSIBIRSK

2. Mikhail Vasyukov NOVOSIBIRSK

3. Dmitriy Sukhanov NOVOSIBIRSK

2012

1. Farid Kasumov KEMEROVO

2. Pavel Cherepanov SATKA

3. Andrey Tedeyev - NOVOSIBIRSK

1. Alexei Mishchenko - NOVOSIBIRSK

2. Yevgeniy Mishchenko NOVOSIBIRSK

3. Dmitry Sukhanov - NOVOSIBIRSK

1. Ilya Yakovlev KAZAKSTHAN

2. Alexei Nyagin CHUVASHIA

3. Artem Lyalikov TOMSK

2011

1. Farid Kasumov - KEMEROVO

2. Artur Krymov TULSKAYA

3. Viktor Belyaev TOMSK

1. Vladimir Tiunov - EKATERINBURG

2. Ivan Schetinin KRASNOYARSK

3. Alexei Mishchenko - NOVOSIBIRSK

1. Alexander Rafikov - KEMEROVO

2. Anatoly Lupalo - NIZHNEVARTOVSK

3. Yeghishe Hayrapetyan - CHECHNYA

2010

1. Farid Kasumov KEMEROVO

2. Dmitiry Starodubtsev - KEMEROVO

3. Viktor Kurilenko BARNAUL

4. Maxim Bryzgalov - EKATERINBURG

1. Maxim Targaev - KEMEROVO

2. Alexey Mishchenko - NOVOSIBIRSK

3. Andrey Borisov NOVY URENGOY

4. Denis Chepkasov NOVY URENGOY

1. Sergey Pavlov NOVY URENGOY

2. Vladimir Danilejko - EKATERINBURG

3. Nikolai Lushin TOMSK

4. Ignat Hakobyan KEMEROVO

2009

1. Farid Kasumov KEMEROVO

2. Armen Shagbazyan

3. Pavel Cherepanov SATKA

4. Yevgeniy Mishchenko - NOVOSIBIRSK

1. Maxim Targaev - KEMEROVO

2. Sergey Chmunevich - KEMEROVO

3. Alexey Mishchenko NOVOSIBIRSK

4. Konstantin Nikonorov KUZNETSKY

1. Hasan Khalikov

2. Nikolai Lushin - TOMSK

3. Alexei Tretyakov

4. Peter Bessonov TOMSK

2008
 

1. Dmitiry Starodubtsev - KEMEROVO

2. Farid Kasumov - KEMEROVO

3. Denis Petrov - KEMEROVO

4. Pavel Cherepanov - SATKA

1. Maxim Targaev - KEMEROVO

2. Sergey Chmunevich - KEMEROVO

3. Yevgeniy Golomido KEMEROVO

4. Konstantin Nikonorov- KUZNETSKY

1. Cyril Prokhorov - NABEREZHNYE CHELNY

2. Alexander Rafikov - KEMEROVO

3. Vladimir Danileiko EKATERIINBURG

4. Yakov Zhebenyev - EKATERINBURG

2007

1. Farid Kasumov - KEMEROVO

2. Sergey Chmunevich KEMEROVO

3. Pavel Cherepanov, - SATKA

4. Viktor Mozzherin KAZAKSTHAN

1. Alexei Mezhevtsov - MOSCOW

2. Yevheniy Golomido - KEMEROVO

3. Maxim Targaev KEMEROVO

4. Vladimir Tiunov - EKATERINBURG

1. Alexei Gorokhov - NIZ. NOVGOROD

2. Yevgeniy Aleynikov - EKATERINBURG

3. Peter Bessonov TOMSK

4. Andrey Kazantsev NOVOSIBIRSK

2006

1. Farid Kasumov - KEMEROVO

2. Konstantin Rodin TOMSK

3. Dmitriy Starodubtsev KEMEROVO

4. Vyacheslav Lukyanov - EKATERINBURG

1. Maxim Targaev - KEMEROVO

2. Vladimir Tiunov - EKATERINBURG

3. Ivan Tshepin KIROV

4. Artem Kim NOVOSIBIRSK

1. Yevgeniy Parfenov ANZHERO SUDZHENSK

2. Vladimir Danilejko - EKATERINBURG

3. Stanislav Kulagin NOVOSIBIRSK

4. Artur Kulagin - NOVOSIBIRSK

 

 

Past Winners

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

2016

Sergey Chmunevich

Yuri Borisevich

Konstantin Fedorov

2015

Farid Kasumov

Yuri Borisevich

Ivan Schetinin

2014

Viktor Belyaev

Artem Maleev

Gnel Aramyan

2013

INFO NEEDED

INFO NEEDED

INFO NEEDED

2012

Farid Kasumov

Alexei Mishchenko

Ilya Yakovlev KAZAKSTHAN

2011

Farid Kasumov

Vladimir Tiunov

Alexander Rafikov

2010

Farid Kasumov

Maxim Targaev

Sergey Pavlov

2009

Farid Kasumov

Maxim Targaev

Hasan Khalikov

2008

Dmitiry Starodubtsev

Maxim Targaev

Cyril Prokhorov

2007

Farid Kasumov

Alexei Mezhevtsov

Alexei Gorokhov