Russia

Events hosted by Kyokushinkan : Royama Group

All Russian Openweight Tournament

IFK

Russian Championships

Russian Cup

Russian Opens

Russian Openweight Tournament

IKO

Russian Championships

Russian Cup

Russian Openweight Championship - Oyama Cup

Russian Open

SHIN

Russian Championships

Russian Open Weight Championships

KAN

Russian Championships

IKO 3

Russian Championships

Russian Openweight Championships

Interfederation Tournaments

AKR Championships

Russian Unity Tournament 

Main Menu

Russian Championships

Year

FLYWEIGHT -60 kg

SUPER LIGHTWEIGHT -65kg

LIGHTWEIGHT -70kg

MIDDLEWEIGHT -80kg

2017

1. Vladislav Polubinsky

2. Sergey Armenyan MOSCOW

3. Anton Polyakov

1. Vladislav Kolesnikov

2. Danil Belyshev

3. Ildar Safin

1. Ildus Alikayev

2. Iznaur Jandarov

3. Omar Magomedov - MOSCOW

1. Emil Bitkash - NALCHIK

2. Shamil Ramazanov - MOSCOW

3. Artem Solovyev - KRASNODAR

LIGHT HEAVYWEIGHT -85kg

HEAVYWEIGHT -90kg

SUPER HEAVYWEIGHT +90kg

 

1. Centimir Beslaneyev - MOSCOW

2. Stanislav Stepankov - KRASNODAR

3. Ivan Egin - ULYANOVSK

1. David Bitkash - NALCHIK

2. Dmitry Solovyev - KRASNODAR

3. Muhammad Kushkhov

1. Vasil Samadurov - KRASNODAR

2. Kiril Pichugin - MOSCOW

3. Yuri Kirakosyan - KRASNODAR

 

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

SUPER HEAVYWEIGHT

2016

1. Omar Magomedov - MOSCOW

2. Konstantin Volbihko - KRASNODAR

3. Sergey Nikishkin - SAMARA

1. Centimir Beslaneyev - MOSCOW

2. Shamil Ramazanov - MOSCOW

3. Emil Bitkash - NALCHIK

1. Andrey Uleschenko - KRASNODAR

2. Stanislav Stepankov - KRASNODAR

3. Ivan Egin - ULYANOVSK

1. Vasil Samadurov - KRASNODAR

2. Yuri Kirakosyan - KRASNODAR

3. Kiril Pichugin - MOSCOW

Year

SUPER LIGHTWEIGHT

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

2015

1. Sergey Armenyan - MOSCOW

2. Alexander Babaev - KRASNODAR

3. Abdulkadir Radjabov - MOSCOW

1. Sulthan Adzhiev - MOSCOW

2. Omar Magomadev - MOSCOW

3. Artem Solovyev - KRASNODAR

1. Emil Bitkash - NALCHIK

2. Shamil Ramazanov - MOSCOW

3. Centemir Beslaneyev - MOSCOW

HEAVYWEIGHT

SUPER HEAVYWEIGHT

 

1. Andrey Uleschenko - KRASNODAR

2. Ivan Schetinin - KRASNOYARSK

3. Viktor Protsenko - MOSCOW

1. Vasil Samadurov - KRASNODAR

2. Yuri Kirakosyan - KRASNODAR

3. Nikola Davydov - AMUR

 

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

SUPER HEAVYWEIGHT

2014

1. Artem Solovyev - KRASNODAR

2. Ruslan Ilyasov - MOSCOW

3. Ildat Safin

1. Centemir Beslaneyev - MOSCOW

2. Vladimir Popov

3. Muhammed Bagirov

1. Ilya Dubov - MOSCOW

2. Sergey Butrin - MOSCOW

3. Andrey Stolnik

1. Vasil Samadurov - KRASNODAR

2. Andrey Vidyulin - KRASNODAR

3. Vasif Samedov - KSTOVO

Year

-60kg

-65kg

-70kg

2013

1. Sulthan Adzhiev - MOSCOW

2. Daniel Zhukov NIZNHY NOVGOROD

3. Hussein Khalikov - MOSCOW

1. Ruslan Ilyasov - MOSCOW

2. Rustic Alakaev - DAGHESTAN

3. Islam Alakaev - DAGHESTAN

1. Artem Solovyev - KRASNODAR
2. Khizirkhazhi Khasuyev
- CHECHNYA
3. Shamil Ramazanov
- MOSCOW

-75kg

-80kg

-85kg

1. Astemir Beslaneyev - NALCHIK
2. Emil Dzhafarov
- MOSCOW
3. Saypudin Dzhavatkhanov
- DAGHESTAN

1. Shamsudin Abdurashidov - DAG'STAN
2. Centemir Beslaneyev
- MOSCOW
3. Alexey Korockhin
- MOSCOW

1. Suliman Kosumov - MOSCOW

2. Mohammed Kuskhov - MOSCOW

3. Roman Makhov - STAVROPOL

-90kg

-95kg

+95kg

1. Magomed Mitsaev - CHECHNYA

2. Artem Kim - NOVOBIRISK

3. Kyril Pichukin - ULYANOV

1. Vasil Samadurov - KRASNODAR

2. Andemir Kogotyzhev - NALCHIK

3. Gilani Osmaev - CHECHNYA

1. Andrey Vidyulin - KRASNODAR

2. Timur Gastashev - NALCHIK

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

SUPER HEAVYWEIGHT

2012

1. Ruslan Ilyasov - MOSCOW

2. Artem Solovyev - KRASNODAR

3. Rustic Alakaev - DAGHESTAN

1. Emil Dzhafarov - MOSCOW

2. Shamsudin Abdurashidov - MOSCOW

3. Saypudin Dzhavatkhanov - DAGHESTAN

1. Rashid Minbulatov - MOSCOW

2. Vladimir Butenko - KRASNODAR

3. Suliman Kosumov - CHECHNYA

1. Andrey Vidyulin - KRASNODAR

2. Timur Gastashev - NALCHIK

3. Magomed Mitsaev - CHECHNYA

2011

1. Ruslan Ilyasov - MOSCOW

2. Miron Muradov - KRASNODAR

3. Rustic Alakaev - DAGHESTAN

1. Khizirkhazhi Khasuyev - CHECHNYA

2. Saypudin Dzhavatkhanov - DAGHESTAN

3. Emil Dzhafarov - MOSCOW

1. Suliman Kosumov - MOSCOW

2. Vladimir Butenko - KRASNODAR

3. Rashid Minbulatov - MOSCOW

1. Magomed Mitsaev - CHECHNYA

2. Andrey Vidyulin - KRASNODAR

3. Andemir Kogotyzhev - NALCHIK

2010

1. Khizirkhazhi Khasuyev - CHECHNYA
2. Rustic Alakaev
- DAGHESTAN
3. Aleksey Korochkin
- MOSCOW

1. Shamsudin Abdurashidov - DAG'STAN
2. Saypudin Dzhavatkhanov
- DAGHESTAN
3. Viktor Protsenko
- MOSCOW

1. Suliman Kosumov - MOSCOW
2. Bashir Tatrokov
- NALCHIK
3. Yusuke Fujii
- JAPAN

1. Magomed Mitsaev - CHECHNYA
2. Andemir Kogotyzhev
- NALCHIK
3. Alikhan Umarov
- CHECHNYA

2009

1. Astemir Beslaneyev - NALCHIK
2. Ruslan Ilyasov
- DAGHESTAN
3. Khizirkhazhi Khasuyev
- CHECHNYA

1. Shamsudin Abdurashidov - DAG'STAN
2. Emil Dzhafarov
- DAGHESTAN
3. Saypudin Dzhavatkhanov
- DAGHESTAN

1. Magomed Mitsaev - MOSCOW
2. Bashir Tatrokov
- NALCHIK
3. Mikhail Sokhachev
- KRASNOYARSK

1. Andemir Kogotyzhev  - NALCHIK
2. Andrey Vidyulin
- KRASNODAR
3. Timur Gastashev
- NALCHIK

2008

1. Astemir Beslaneyev - NALCHIK
2. Ruslan Zlenko
- KRASNODAR
3. Khizirkhazhi Khasuyev
- CHECHNYA

1. Emil Dzhafarov - DAGHESTAN
2. Suliman Kosumov
- CHECHNYA
3. Araik Rafaelyan
- VOLGOGRAD

1. Bashir Tatrokov - NALCHIK
2. Andemir Kogotyzhev
- NALCHIK
3. Alikhan Umarov 
- CHECHNYA

1. Andrey Vidyulin - KRASNODAR
2. Andrey Gnat
- CHECHNYA
3. Yevgeniy Kosachuk
BELARUS

2007

1. Edgar Zatikyan - MOSCOW - IFK
2. Ruslan Zlenko
- KRASNODAR
3. Alexander Ponomarev
- MOSCOW IFK

1. Viktor Protsenko - MOSCOW
2. Alexei Mezhevtsov
- MOSCOW - IFK
3. Suliman Kosumov
- MOSCOW

1. Mikhail Perelman - NALCHIK - IFK
2. Sergey Melyuk
- MOSCOW
3. Anton Solovyev
- ST. PETERSBURG - IFK

1. Timur Gastashev - NALCHIK
2. Artur Tilov
- NALCHIK - IFK
3. Andrey Vidyulin
- KRASNODAR

 

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

2006

1. Ruslan Zlenko - KRASNODAR
2. Alexander Bryantsev
- MOSCOW
3. Rashid Minbulatov
- MAKHACHKALA

1. Maxim Knysh UKRAINE
2. Viktor Protsenko
- MOSCOW
3. Suliman Kosumov
- CHECHNYA

1. Magomed Mitsaev - MOSCOW
2. Alexander Bersenev
KRASNOYARSK
3. Vasif Samedov
- KSTOVO

2005

1. Roman Uzunyan - ST. PETERSBURG - IFK
2. Ruslan Zlenko
- KRASNODAR
3. Emil Dzhafarov
- DAGHESTAN
4. Rustam Alakaev
- NALCHIK

1. Shamsudin Abdurashidov - DAGHESTAN
2. Alexei Gorokhov
- NIZ. NOVOGRAD - IFK
3. Anzor Kardanov
 - NALCHIK
4. Rasim Samedov
- NIZ. NOVOGRAD 

1. Sergey Osipov - MOSCOW
2. Anzor Shikhabakhov
- NALCHIK - IFK 
3. Timur Gastashev
- NALCHIK
4. Alexander Ibragimov
- YAMBURG - IFK

2004

1. Yevgeny Yakovenko UKRAINE 
2. Ruslan Zlenko
- KRASNODAR
3. Emil Dzhafarov
- DAGHESTAN

1. Shamsudin Abdurashidov - DAGHESTAN
2. Roman Lagutin
- NALCHIK
3. Rasim Samedov
- NIZ. NOVOGRAD 

1. Sergey Melyuk - PERM
2. Timur Gastashev
- NALCHIK
3. Andrey Shurda
- MOSCOW

Russian Open

Year

LIGHTWEIGHT

MIDDLEWEIGHT

HEAVYWEIGHT

2004

1. Emil Dzhafarov  - DAGHESTAN
2. Ruslan Zlenko
- KRASNODAR
3. Igor Dzaganiya
- MOSCOW

1. Shamsudin Abdurashidov - DAGHESTAN
2. Viktor Protsenko
- MOSCOW
3. Ruslan Lagutin
- NALCHIK

1. Sergey Melyuk - EKATERINBURG
2. Andrey Shurda
- MOSCOW
3. Ben Sidwaba
SOUTH AFRICA